W ostatni czwartek nasza szkoła miała możliwość uczestniczenia w projekcie edukacyjnym pt. „Muzeum w pudełku”, organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
„Muzeum w pudełku”, to nowoczesne narzędzie edukacyjne – mini kolekcja muzealna "w pudełku", dające możliwość atrakcyjnej i aktywnej nauki o elementach kultury i historii polskich Żydów. W ramach tego projektu odbyło się szkolenie dla nauczycieli, podczas którego pani Katarzyna Winiarska wyjaśniała jak efektywnie wykorzystać grę podczas zajęć. A następnie przeprowadziła warsztaty dla uczniów klasy 4b.
Klasa wzięła udział w zabawie integracyjnej oraz została zapoznana z ogólną tematyką warsztatów. Część zajęć prowadzona była w formie gry narracyjnej. Uczniowie wcielili się w postać Antka – współczesnego 12 – latka, który niespodziewanie przenosi się w przeszłość i trafia do miasteczka w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy oraz Żydzi. Jego przewodniczką zostaje żydowska dziewczynka Malka. Dzieci wspólnie zwiedzają miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i życie codzienne.
Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły przedmioty związane z religią i kulturą żydowską, których mogli dotknąć (kubek dwuuchy, kielich, świeczniki czy jad), a nawet przymierzyć (kipa).
W ramach podsumowania klasa została podzielona na zespoły. Ich zadaniem stworzenie plakatów na których zamieścili wszystkie najważniejsze informacje zapamiętane po zajęciach.
Zajęcia były bardzo interesujące i zachęciły uczestników do poszukiwania różnic i podobieństw między kulturą żydowską i polską, a także do patrzenia z szacunkiem na drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie.
Szkoła otrzymała zestaw materiałów edukacyjnych „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”. W zestawie znalazła się gra narracyjna "Miasteczko Malki" wraz ze specjalnie zaprojektowaną mapą, zdjęciami archiwalnymi oraz replikami obiektów z kolekcji Muzeum POLIN w postaci druków 3D.
Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia, polecamy wszystkim udział w projekcie.