Wycieczka do Biskupina, Gniezna i Poznania
w ramach programu „Poznaj Polskę”
W ramach programu „Poznaj Polskę” dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w dniach 05.06.2023 r. – 07.06.2023 r. uczniowie klas VI A i V C wzięli udział w wycieczce do Biskupina, Gniezna i Poznania.
Pierwszego dnia udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Obejrzeliśmy Osadę Łużycką sprzed ok. 2700 lat, a także odtworzoną wioskę – słynną biskupińską bramę oraz wnętrza starodawnych chat. Następnie zwiedzaliśmy wioskę wczesnopiastowską, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak wyglądało kiedyś tkactwo czy wyrób narzędzi. Następnie udaliśmy się do pierwszej stolicy Polski — Gniezna, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego a następnie Katedrę Gnieźnieńską wraz z podziemiami. Większość z nas po raz pierwszy mogła podziwiać wyjątkowe Drzwi Gnieźnieńskie.
Drugiego dnia udaliśmy się do Poznania. Po wspaniałym mieście w Wielkopolsce oprowadzał naszą grupę Pan Przewodnik. Zwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła, najstarszą polską katedrę (od 968r), która jest kolebką Państwa Polskiego
i udaliśmy się na Wzgórze Przemysława. Na wzniesieniu tym znajduje się nowo odbudowany zamek – dawna rezydencja króla Przemysła II. Zobaczyliśmy Stary Rynek z jego największą atrakcją – koziołkami na wieży ratuszowej, o których krąży ciekawa legenda.
Punktualnie o 12.00 w południe usłyszeliśmy hejnał i zobaczyliśmy „trykające się” na wieży koziołki.
Trzeciego dnia naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania Kórnika – zespołu zamkowo-parkowego wraz z kościołem parafialnym - nekropolią właścicieli. Po zamku oprowadzał nas Pan przewodnik, który wykazał się ogromną wiedzą o historii tego obiektu. Najciekawszą postacią była oczywiście Biała Dama, która co noc schodzi z obrazu i odjeżdża z czekającym na nią tajemniczym jeźdźcem.
Kolejnym punktem ostatniego dnia wycieczki był Rogalin – zespół pałacowo-parkowy
z obszarem dawnego majątku ziemskiego (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu).
Od razu zachwycił nas rozległy park i ogród barokowy. Po wejściu do środka pałacu powitała nas przemiła Pani przewodnik, z którą zaczęliśmy zwiedzanie pomieszczeń pałacowym
od odwiedzenia szatni, w której zostawiliśmy wierzchnie odzienie. Następnie przeszliśmy
do pomieszczeń pałacowych, których nie da się opisać, są piękne, dostojne i bardzo zabytkowe. Słowa nie oddadzą tego, co można zobaczyć. Warto jednak wspomnieć o bibliotece, która jest niezwykła. Biblioteka, dzisiaj zwana hendlowską, powstała w latach 1893-94 na podstawie projektu młodego architekta z Krakowa Zygmunta Hendla – stąd nazwa. Trzeba przyznać,
że nieznany szerszej publice architekt spisał się znakomicie. Wnętrze wykonano z bogato zdobionej dębiny o złotym odcieniu. Drzwi szaf górnej kondygnacji wypełniały mosiężne siatki, natomiast dolnej zostały przeszklone i ujęte w złote ramy. Na piętro biblioteki można było dojść kręconymi dębowymi schodami. Jak by tego było jeszcze mało, to na suficie pomieszczenia umieszczono bogato zdobioną sztukaterię zawierającą herby rodowe właścicieli.
Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.
Koordynator:
Kinga Teterycz – Iwanicka
Opiekunowie:
Łukasz Czemerys