Wycieczka do Bochni, Zakopanego i Krakowa
w ramach programu „Poznaj Polskę”
W ramach programu „Poznaj Polskę” dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w dniach 30.05.2023 r. – 01.06.2023 r. uczniowie klasy 8a wzięli udział w wycieczce do Bochni, Zakopanego i Krakowa.
Pierwszego dnia udaliśmy się do Bochni, aby zobaczyć najstarszą kopalnię soli, założoną w 1248 roku. Dzięki Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej zwiedzanie kopali miało charakter podróży w czasie. Podróż przez historię górnictwa solnego rozpoczęła się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkania z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowiły niecodzienną lekcję historii. Słuchowiska przestrzenne, animacje oraz interaktywne prezentacje ukazujące rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków sprawiły, że przedstawione w ten sposób informacje były wspaniałą lekcją historii. Dużą atrakcją był również zjazd górniczą windą oraz przejazd kolejką.
Drugiego dnia udaliśmy się do Zakopanego jest to największa miejscowość w otoczeniu Tatr oraz duży ośrodek sportów zimowych. Nie mogliśmy pominąć zakupów na Krupówkach, czyli na najbardziej znanym deptaku Zakopanego będącym zarazem jego główną osią. Widzieliśmy też skocznie narciarskie oraz wjechaliśmy na Gubałówkę. Na koniec dnia uczniowie zwiedzili obiekt sakralny znajdujący się na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Trzeciego dnia naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu. Podczas wędrówki od Bulwarów Wiślanych w kierunku Wawelskiego Wzgórza uczniowie zapoznali się z historią Krakowa, przypomnieli sobie także legendę o Smoku Wawelskim. Zwiedziliśmy dziedziniec zamkowy, skąd udaliśmy się do Skarbca Koronnego, gdzie podziwialiśmy pamiątki po polskich królach hetmanach i po najwybitniejszych osobach związanych z historia polski. Byliśmy pod katedrą, gdzie koronowano polskich królów i gdzie spoczęli oraz nekropolie polskich bohaterów narodowych i poetów. Wyszliśmy Smoczą Jama, gdzie zobaczyliśmy straszliwego smoka zionącego ogniem. Zwiedziliśmy historyczny zespól miasta; Sukiennice, Wieże Ratuszową i Kościół Mariacki z którego wysłuchaliśmy Hejnału Mariackiego, a następnie przeszyliśmy ulicą Floriańską do Domu Jana Matejki. Po mieście oprowadzała nas pani przewodnik, która pomagała nam odkrywać tajemnice legend krakowskich oraz niektórych obiektów, zwracając naszą uwagę na najciekawsze elementy.
Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.
Koordynator i kierownik wycieczki:
Kinga Teterycz – Iwanicka
Opiekun:
Beata Zarosińska