We wtorek nad Polską wystąpiło częściowe zaćmienie Słońca. Dzięki ładnej pogodzie mogliśmy podziwiać to zjawisko również w naszej Szkole. Było to najbardziej spektakularne zaćmienie widoczne z Polski od 2015 roku. Osiągnęło ono maksimum kilka minut po 12.
Czym jest zaćmienie Słońca i co dokładnie mogliśmy zaobserwować?
Zaćmienie Słońca jest zjawiskiem astronomicznym powstającym w wyniku określonego rozmieszczenia Księżyca względem Ziemi i Słońca. Zaćmienie ma miejsce wyłącznie podczas nowiu, w momencie gdy Księżyc znajduje się dokładnie pomiędzy naszą planetą a Słońcem. Zasłania wtedy światło słoneczne, a my możemy obserwować zaćmienie.
Zaćmienie Słońca jest zjawiskiem naturalnym, które jest wynikiem obiegu Ziemi do dookoła Słońca i obiegu Księżyca dookoła Ziemi. Gdy orbity Ziemi i jej naturalnego satelity przecinają się dochodzi do zaćmienia.
Uczniowie klasy 8a w trakcie lekcji matematyki wraz z wychowawczynią, regularnie monitorowali aktualny przebieg zaćmienia. Wywołało ono wiele emocji, taka sytuacja nie zdarza się codziennie. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie wykonywali zdjęcia. Efekty ich pracy możecie obejrzeć w galerii.